אריק קלפטון

אמצע היום ואני עובדת במרץ, ברקע מתנגנת מוזיקה מוכרת… לפתע משהו נעצר, האוויר קפוא, ולצלילים מצטרפות מילים Would you know my name? אני עוצרת, המילים מיד חודרות ללב, לחלקיק שנייה אני לא מזהה… אך מיד זה צף, אריק קלפטון, Tears in Heaven זה כל כך ירח בעקרב, אם הייתי צריכה לתאר ירח בעקרב בשיר, זה השיר, ירח בעקרב זה חוויה עוצמתית שלוקחת עמוק ורחוק.

אריק קלפטון, נולד בעיירה ריפלי באנגליה בשנת 1945( 30.3.45 בשעה 20.45)  אימו פט (פטרישיה מולי), הייתה בת 16 כשילדה אותו לאדוארד וולטר פרייר, טייס קנדי בן 24 שהוצב באותה תקופה באנגליה. בביוגרפיה של קלפטון מסופר שאביו נטש כשסיים את תקופת שירותו באנגליה וחזר למולדתו עוד בטרם קלפטון נולד. אריק קלפטון נולד ב- 30 למרץ 1945 מידית סביו לקחו על עצמם לגדל אותו כבנם, כדאי לזכור שמדובר בשנות הארבעים של המאה שעברה: הזמן והתרבות יצרו מצב בלתי אפשרי לילדה בת 16 לגדל את בנה לבד ובאופן נורמלי, לכן הוחלט שסבתו רוז ובעלה ג’ק קלפ יגדלו את אריק כבנם.

אריק קלפטון חי בידיעה ברורה שאימו היא אחותו וסבו וסבתו הם הוריו. השנים חולפות והמפה עובדת, ואם יש במפה חתימה של נטישה, הנטישה משחקת תפקיד מרכזי בחיים ולא עוברות מספר שנים ומגיעה הנטישה של אימו. אימו, פט התחתנה עם חייל קנדי בשם פרנק מקדונלד ונדדה אחריו לגרמניה וקנדה. אריק קלפטון נשאר אצל סבתו וסבו, שאגב מעולם לא אימצו אותו, נקודה קריטית המייצגת את הירח בעקרב והמצביעה על פצע בנוגע לשורשים ושייכות של האדם.
פט, אימו ילדה בינתיים שתי בנות ובן וכשאריק היה בן 9 היא חזרה לבקר עם אחיו בן ה- 6 בריאן, בביקור זה נחשף הסוד והתגלתה האמת, גילו זה הפך להיות חוויה סופר מעצבת בעבורו; עולמו הרגשי עורער וכל המצוינות בבתי הספר שאפיינה אותו עד כה נעלמה יחד עם שמחת החיים שלו ופינתה מקום לעגמומיות וסגירות. מיותר לציין שמדובר בנקודת מפתח כשאופק מקודם מתיישב על הירח בגיל 9 , הפרסונה משתנה, הקליפות נחשפות, הפגיעות גדלה והתחושה של מי אני מקבלת משמעות שונה לחלוטין.
אימו חוזרת למשפחתה ואריק קלפטון חווה שוב את הנטישה המלווה בגילו הסוד וכשהירח נחשף, נוצר שינוי עצום בדינמיקה של המפה, ולמה? עד שלב זה האופק במאזנים, ונוס שליטה (במאזנים, רטרו בית 7), הירח (בעקרב בית 1) מצטרף כשחקן מרכזי במבנה האישיות, כיוון שיש לנו מולות בין ונוס לירח, הנדנדה של ונוס ירח תתרחש באופן קבוע בחיים. בתחילת החיים, ונוס שליטת האופק, משחקת תפקיד מרכזי בחיים, מילת המפתח הכול בסדר, החיים דואגים לכך שהכול יהיה בסדר, תוך כדי נוצר רעב עצום של הילד לאהבה, שייכות, הבנה מי אני ומה אני, שאלות בדבר שמו, זהותו ויכולותיו האישיות.
בהמשך שנוצרת החשיפה, הירח מקבל את המיקוד ושליט הירח מתחיל לקחת חלק פעיל בחיים. שליט הירח: מארס, מקבל פולס חזק והכעס מתחיל לפמפם. מדובר בכעס “גנטי”, כעס שמצטבר מתקופות קודמות, החל מתקופת הילדות המוקדמת מאד, הריון וכלה בגלגולים. כעס זה מקבל מקום אך לא מקבל לגיטימציה לביטוי וזה התחום בו ניתן להיעזר באסטרוקואוצ’ינג – שיחות עם כוכבים לכוונון נכון ולאפשר את הביטוי של אותו כעס קדום ובמקרה של קלפטון לאמנות בכלל ומוזיקה בפרט. במציאות חייו של אריק קלפטון, הפתרון הגיע מתוך הרעב האישי שלו, כישרונותיו וסביבתו, הפתרון תואם את המפה, כיוון כשאנו מחפשים פתרון דרך המפה לתהליך מסוג זה, אנו יכולים לזהות את נקודת המפנה של גילוי האמת מלווה בכעס שמתורגם לכאב , סגירות, עצב וחיפוש אחרי פתרון יצירתי (מארס דגים בית 5) ופתרון זה מגיע בגיל 13, אריק מקבל את הגיטרה הראשונה שלו ולעולמו משתנה שוב.

בביוגרפיה של אריק קלפטון מצוין שהבית בו גדל היה בית מוזיקלי מאוד, סבתו הייתה מוכשרת מאוד ונגנה בפסנתר, אימו ודודו אהבו מוזיקה ואביו היה מוזיקאי מחונן. אריק עצמו הוגדר ככישרון והרבה מעל הממוצע בכל הנוגע לאמנות, כך שלא מפתיע שברגע שקבל את הכלים..התחיל מסע אחר ושונה, אריק קלפטון למד לבד לפרוט על הגיטרה ונתקל בלא מעט קשיים, למרות הקושי והתסכול המשיך ללמוד ולהתמיד, תוך כדי …מוזיקת רוק ובלוז חלחלה לתוכו וחיברה אותו למקור השראה לא רגיל (נפטון מאחורי הקלעים “מחזיק” מבנה של “יוד” מקבל 150 ממארס בדגים וממרקורי בטלה על הציר, מצד אחד מקור השראה לא רגיל ומצד שני אחד הקומפלקסים של המפה) .בגיל 17 הוא עוזב את בית הספר לאמנות בו לומד ומתמקד רק במוזיקה, ובשנת 61 הוא מצטרף לראשונה ללהקת רוק, להקה שנקראה ה”רוסטרס” ((The Roosters. באסטרולוגיה, אנו מזהים את סטורן שמתיישב על נקודת הנדיר, כירון על מארס, מקבץ של שמש, ונוס, יופיטר ומרקורי בבית ארבע, למעשה מיקום זה מביא אותו לחיבור לשורשים אמתיים של מי הוא, אמנם הדגשים של הבדידות לא נעלמים ואולי אף מחריפים, אך נמצא ערוץ לרפא את המקום הזה ולהתחבר לפן הגבוה יותר, ומשם להמריא.

בנעוריו אריק קלפטון הושפע מבלוז ורוק ולאחר שעזב את ה”רוסטרס” הצטרף באוקטובר 63 ללהקת ‘ציפורי החצר’ (The Yardbirds) באסטרולוגיה: יופיטר מגהץ את השמש, ראש דרקון על ראש דרקון הצמוד לירח מקודם, מרקורי בקצה הרטרו (תבנית מעניינת שתחזור בעתיד). הלהקה: “ציפורי החצר” ניגנה בלוז, ולאט לאט החלה להתמסחר לכיוון של פופ ואריק קלפטון שהיה נאמן לעצמו סירב לקחת חלק בנתיב החדש של הלהקה ועזב, ובתמונה האסטרולוגית: סטורן במעברו בבית 4 ממשיך לתור אחרי שורשים מדויקים תוך מסע חניכה להיות מאסטר. באפריל 1965 קלפטון עוזב את ציפורי החצר ומצטרף ללהקת הבלוזברייקרס (Blues Breakers,) כמו במעבר הקודם, מרקורי ברטרו, וונוס צמודת שמש. מה שמעניין הפעם ששמש וונוס על מרקורי וונוס מקודמים. כירון הפעם על מארס מקודם, פלוטו מפעיל יופיטר, והלחץ לשינוי מתחולל הכמה מהלכים תוך כדי שאריק קלפטון מתחיל לקנות את עולמו כגיטריסט מהשורה הראשונה. קלפטון עובר את החניכה ומתקדם לכיוון מרתק כשמהווה השראה לאחרים ולא בכדי באותם ימים יצא הסלוגן Clapton is God בגרפיטי . וביולי 1966 עוזב את הבלוזברייקרס ויחד עם חברו לבלוזברייקרס, ג’ק ברוס, עם ג’ינג’ר בייקר מקים את להקת קצפת.. מיותר לספר שמרקורי ברטרו:) מסייע לכירון מול כירון, יופיטר על ראש דרקון ואוראנוס מצטרף לגיהוץ של פלוטו על יופיטר… המשך יגיע כשיגיע..

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן