מזל עקרב

מזל עקרב כשנכנס מזל עקרב, הטבע מסתגר, מתכנס וגווע בתוך עצמו, הטבע מתמסר לשנת החורף, לכן העקרב עוסק בהתכנסות, גוויעה, התמסרות, כליה ושינה על כל ממידה.
מזל עקרב הוא השמיני בגלגל המזלות ואחרון לסדרת האלמנטים השנייה העוסקת במערכות יחסים בין האדם לבין האחר, מערכות יחסים משמע: אינטראקציות, מראות, עירוב, ערבוב ואלכימיה עם האחר. האריה פותח סדרת אלמנטים חדשה בה יוצאים מהידוע, המוכר והבטוח (סרטן-בית) לחוויה חדשה של אינטראקציה עם מה שנמצא מחוץ לגבולות האני והעקרב מסיים סדרה זאת ומאפשר לנו לצאת מאינטראקציה עם האחר לאינטראקציה עם אנרגיות שמעבר.

סמל המזל עקרב שייך למשפחת העקרבאיים, יצורים חסרי חוליות, בעלי שמונה רגלים, צבתות, יחידת ראש/חזה ובטן קדמית רחבה ובטן אחורית צרה ומוארכת או כפי שאנו מזהים: זנב. העקרב חי במקומות מסתור: תחת אבנים, מחילות, סדקים וכל מקום בו אור שמש לא מגיע, וכאן למעשה אנו מקבלים כמה רמזים לצורת החיים של אנרגית העקרב, התהליכים מתרחשים במקומות שלא חשופים לעין או לשמש. לכל העקרבים יש בטן אחורית מוארכת /זנב שבקצהו עוקץ, חלק מהעקרבים נושאים ארס בעוקץ.
העקרבים לא מטילים ביצים כמו מרבית בני משפחתם, אלא משריצים/מולידים ולדות, אלה נולדים אחד אחד ומידית מטפסים על גבה האם וזאת נושאת אותם עד שהם משילים את הנשל הראשון ורק אחרי ההשלה הם מגלים את השריון המעניק להם הגנה, למעשה כל פעם שהעקרב משיל את המגן הוא פגיע מאוד וחייב להיות בתנועה לא רק בגלל הסכנה לקיומו אלא גם בגלל שתנועה מאפשרת לצור גמישות לעורו המתקשה לשריון מגן וכאן כמובן רמז נוסף לתקופות של שברירות וחשיפה לסכנות, שינוים ומשברים למול תקופות של חסינות ועוצמות הנבנות מתוך תנועה ויצאה ממקום המסתור הקבוע.
ככל שהעקרב מפותח יותר כך גם יחסיו עם משפחתו מפותחים יותר, כך גם הקשר עם אימו ארוך יותר ואולי יש כאן כמה רמזים לגבי קשרים של עקרבים.

גלופת המזל מייצגת את רגלי וזנב העקרב אלה מייצגים את הכוח של אנרגית העקרב, פתאומי ופטאלי דרוך ומוכן להתקיף כל מי שפוגע בבטן הרכה, הפגיעה מגיעה “משום מקום” לכאורה אך פטאלית ולא מותירה ספקות באשר לכוונה.
יש מתרגמים את הגלופה כהתפתחות של הבתולה מרחם סגור של אדמה לעוצמה פורצת החוצה או הפאזה הא-מינית מגלה את עוצמתה המונעת מאינסטינקטים החל מראשונים וכלה בעליונים. אינסטינקטים ראשוניים, הנחש: המפתה ומוביל לחטא, אך במקביל מעורר לדעת: תרתי משמע וכלה באינסטינקטים עליונים, הנשר: מעוף ושחרור לחבור עם אנרגיה גבוהה יותר
תרגום אחר נוגע במהות הסמל ברמה הגרפית: שלושת הממדים: מקום, זמן וחלל המתנקזים לתהליך פנימי עוצמתי וזה פורץ החוצה דרך החץ (עוקץ העקרב)

סימבוליות המזל שפתח את סדרת אלמנטים זאת הוא מזל אריה : האריה מייצג את השלב בו אנו חשים בטוחים במי אנחנו ויוצאים החוצה מהסרטן, כדי לבדוק , לקבל משוב, הכרה ואהבה. אנרגיית האריה לוקחת אותנו החוצה מהידוע, המוכר והבטוח לחוויה חדשה המהולה בהנאה, גילוי, שמחה, יצירה ומפגש עם הילד הפנימי ממנו נבנה האב וממנו נבנה הבורא היוצר האמיתי והאותנטי.
ומכאן האש מתגלמת באדמה, הרצון ותשוקה (אש) נמדדים תחת קריטריון של תוצר ותוצאה (אדמה) במקום, זמן חלל זה ניתן לבדוק מה הבשיל ומה לא, מה ניתן לקצור ולאסוף ולמה לא, מה הבשיל ומה קבל צורה ותבנית ברורה, הבתולה ברמה הסימבולית נכנסת פנימה למבדק ובדק בית, שיפוץ והכנה למזל הבא, מאזנים שם מוציאה את מה שהביאה/הבינה למבדק ומבחן המציאות למול המראה/אחר. במזל מאזנים אנו פוגשים עונה חדשה (נקודת יחסיות ליום השוויון: מאזנים) כאן אנו נפגשים אם האחר, מודדים, שוקלים, בוחנים ומסכימים להכיל אנרגיה אחרת כדי לאפשר הפריה וצמיחה במזל הבא: עקרב.
העקרב מוביל אותנו למקומות בהם אנו מוכנים להתמסר לכוחות האחר, לעוצמות שמעבר לשליטה שלנו כדי לחולל אלכימיה החל מהרבדים הפיזיים, רגשיים, פסיכולוגים וכלה ברבדי המיינד והנפש.
אנרגית העקרב מובילה אותנו להתמודדות עם מה שנסתר מהעין כדי לאפשר הריון ולידה של עצמינו לכוח הקשת: אמונה בחוקי היקום והקיום.

מיתולוגיה והיסטוריה במיתולוגיה היוונית זהו העקרב שנשלח על ידי הרה (בגרסה אחרת על ידי אפולו) לעקוץ ולהרוג את אוריון: הצייד. קבוצת עקרב זורחת בדיוק כאשר קבוצת אוריון שוקעת ובכך מסמלת את נפילתו של אוריון מעוקצו של העקרב.
מה שמעניין בסיפור המיתוס של אוריון גדול הציידים שמנסה לכבוש את אטמריס (אלת הצייד) נעקץ על ידי עקרב ומת בתוך תשוקתו וכיבושו, אותו כוח ממנו צומח אוריון הופך להיות המכשלה, אותה עוצמה זכרית המנסה לכבוש את העוצמה הנקבית גורמת לגוויעה בשל עודף (סם במינון מסוים הוא תרופה ובמינון יתר הוא גורם למוות וכליה)

אחד הסמלים העתיקים ביותר שהולכים עם מזל עקרב הוא עוף החול, עוף החול נולד מתוך קריסה מלאה שיוצרת את הפיצוץ ממנו כל החומרים משתחררים ומידית מתמגנטים למרכז כוח שיוצר צורה חדשה. מדובר בעוצמה המחזיקה את כל הכוחות המרכיבים את משוואת החיים, הכוח הבלתי נראה, משתנה תדיר אך מאפשר יציבות חיים.

במקורות מזל עקרב מקושר לחודש חשוון, חשוון הוא החודש השני בשנה למניין החודשים אשר מונים מתשרי והשמיני למניין אשר מונים מניסן (שנה ראשונית ומקורית לבריאה) בחודש זה הוא היחיד בלוח השנה שאין בו חגים/תעניות , למעשה חודש זה הוא כמו מנוחה אחרי “הבוסט” האנרגטי של חודש תשרי והכנה לאור של כסלו, במקביל יש הרואים חודש זה כירידה למטה אחרי העלייה של תשרי כדי לאפשר את החוויה של שני הצדדים המנוגדים.
במקרא נקרא החודש בשם “החודש השמיני ” או “ירח בול” (מלכים א’ 6)
השם חשוון כמו שאר שמות החודשים איננו שם עברי,אלא שם אכדי אשר עלה יחד עם עולי בבל בתקופת שיבת ציון (תחילת ימי בית שני) מהגולה. לאורך שנות הגלות שמות החודשים נטמעו בשפה היומית. פרוש השם חשוון – על פי המחקר שמו המקורי של החודש היה “ירח שמן” אשר פירושו החודש השמיני. במשך השנים הפך השם למר- חשון.
המסורת היהודית מוסיפה טעם נוסף לקידומת לה “זכה” חודש זה בלבד בלוח השנה הקידומת “מר”. בחודש זה אין ימי שמחה ומועד ולכן זכה לתוספת מר או הקדמה לחשיבותו העתידית בזמן הגאולה.
מזלו של החודש הוא עקרב – “שהעולם צמא בו לגשם כעקרב שהוא צמא למים” ולא בכדי חודש חשוון מתחיל עם פרשץ המבול.

שליטי המזל מזל עקרב נשלט על ידי מארס ופלוטו: פצצת אנרגיה של אש קוסמית המגלמת עוצמה כמו לבה רותחת (פאזת ההפוך של חומר דחוס לנוזל בלתי נשלט בשל החום והאינטנסיביות ממנה נולד)

מארס מייצג את הצייד הקדמון. בתרבויות עתיקות מטריארכאליות בהן לכל אנרגיה יש תפקיד, הצייד הוא מקור הכוח לחניכה, מסע הצייד הראשוני היה לצוד את כל רסיסים מזמנים עברו כדי לצור ישות שלמה ומכאן רק ניתן להיכנס לשבט, למקור הביטחון והעוצמה, לעיתים צייד נאלץ לנוע עם הרוח ימים רבים ואף שנים עד שחזר שלם, לעומת זאת, בתרבות הפטריארכאלית הצייד הוא זכר שצריך להוכיח את זכרותו, את הזיכרון החייתי הטמון בו כדי לצור את ערכו ואם לא צד, הרי שעולם השכר והעונש עובד שעות נוספות ומכאן קצרה הדרך לנידוי ולאשמה.
מארס בטלה מתחבר לפאזה הזכרית הפטריארכאלית, היושבת על פאזה קרדיאלית/פעולה בעוד מארס בעקרב מתחבר לפאזה הנקבית המטריארכאלית, היושבת על פאזה פיקסית/בטחון ומכאן כמה רמזים לצורת התפקוד של האנרגיה המארסיאלית.
מארס מייצג את הפרא הפנימי שבתוכנו, הצייד, הכובש והשורד וככל שאנו חיים בעירות ומודעות לאנרגיה זאת אנו יכולים לתעל אותה וגלגל אותה על הגלגל למען מטרות גבוהות ולחיבור למנהיג הפנימי שבתוכנו, אנרגיה זאת מתפתחת מהמקום הכי פראי ופרימיטיבי למקום הכי עוצמתי של יצירת אלכימיה (מטלה לעקרב)

אסטרולוגית מארס הוא שליט מזל טלה ועקרב, מזל טלה פותח את הגלגל ומהווה דלת כניסה לחיים, כאן אנו יכולים לזהות את מארס כמתחיל את המסע כשבראש וראשונה מגדיר לאדם את הגבולות של היש במקביל את הרצון להיות, ולפרוץ את הגבולות של השיש שכן הזיכרון הקדום של הנשמה עדיין חי במלוא העוצמה לפני הבנה ראשונית של מי אני, קיים הרצון לחיות ולשרוד. בעוד מזל עקרב מסיים את החלק האינטראקטיבי בין אדם לבין עצמו, סביבתו ואחרים כדי להגיע ללידה חדשה והפתח לחוקים של הקוסמוס.. כאן מארס מתפקד דרך רצון להתמודד והתעמת, להתאמת וללחום בחלקים המונעים פריצה לחוקי משחק גבוהים יותר
במזל טלה מארס ראשוני ופועל עלפי התייחסות של אני עצמי ואנוכי בעוד במזל עקרב פועל על פאזה שמודדת, מעריכה ו”רוקדת” עם מי שמולה. הרף הוא נגד ומול האחר

מיתולוגית מארס נקרא בשמו של אל המלחמה הרומי (במיתולוגיה היוונית נקרא ארס) וכאן נכנסים מיידית לסוגיה מה היא מלחמה ומה הרבדים בהם עוסקת מלחמה? מלחמה יכולה להגיע ממקום של הישרדות או מלחמה יכולה להיות מלחמה פנימית של אדם המבטאת ומשקפת קונפליקט פנימי..בכל רובד של מלחמה מדובר בביטוי של הלוחם הפנימי ושאיפתו לניצחון: גם כאן עולה השאלה: ניצחון פיזי בכיבוש (בכל הרבדים) או ניצחון הנפש

פלוטו מסמל כוח ועוצמה. פלוטו הפלנטה המייצגת בה’ הידיעה את התת מודע, אינסטינקט ראשוני ועמוק, חושים קדומים ופרי-פרימיטיביים, קולקטיביות וכוחות השינוי.
כמה שנדבר על פלוטו , משהו בו תמיד יהיה בגדר הלא ידוע, לא מובן ברובד המודע שלנו, ברובד המנטאלי, פלוטו מייצג את המסע האבולוציוני של הנפש.

פלוטו הוא האוקטאבה הגבוהה של מארס, מארס כלוחם הורס ומשמיד, באוקטאבה הגבוהה של פלוטו, אין טיפול שורש, אלא עקירה טוטלית, אין מצב לממצאים שיש בהם משהו לא שלם שמאפשר התנהלות בריאה.. פלוטו עוקר מהשורש, מוציא לאור את כל מה שנמצא מתחת לפני השטח, פלוטו משמיד את הצורות הישנות ומכך מאפשר לידה של צורות חדשות. פלוטו מייצג את החיים והמוות, אחראי על השינויים העמוקים ביותר בנפש האדם.
פלוטו מצויד בכוחות אינטנסיביים עוצמתיים, מכאן כל חתימה עקרבית או שלב עקרבי בצמיחה האנושית מקבל את המתנה של הכרה עמוקה, מודעות לשינוי וצורך עז לשנות למרות ועל אף, למרות ועל אף: מחיר והמחיר נע על ציר של חיים ומוות בכל הרבדים.

מיתולוגית פלוטו הוא אל השאול ועולם המתים, שליט העולמות התחתונים, מבין שלושת האלים הגדולים שקבלו את השליטה על העולם: פלוטו נחשב להכי פחות חשוב בסולם הכבוד מבין יופיטר, נפטון ופלוטו, שליט העולמות התחתונים, השאול והמוות.
פלוטו שלט על ממלכת המתים בקפדנות ובעוצמה. הוא אסר על נתיניו לעזוב את השאול, ואם מישהו ניסה להמרות את פיו, היה מעלה את חמתו וקצפו ומגרשו בחזרה למקומו עם מטהו, למרות זאת הוא התיר למספר גיבורים לבוא אל תחומי ממלכתו למען מטרה. פלוטו השליט את מרותו על ממלכתו בעזרת מספר דמויות מעוררות אימה: כארון מפעיל המעבורת שהיה אחראי על העברתן של הנשמות המתות את הנהר אכרון; תנטוס, התגלמות המוות; היפנוס, התגלמות השינה, וכלב הציד המפלצתי קרברוס, שומר השאול.

אסטרולוגית פלוטו הוא הרחוק והקר שבכוכבי הלכת ולכן ניתן לו שמו של מלך החשיכה והמוות, פלוטו מסמל את כל הדברים המצויים מתחת לפני השטח, ובכל הרבדים, פלוטו מתייחס לסוף (כל סוף הוא התחלה של הפאזה הבאה, סוגיית החיים ומוות ולידה). כיוון שמקום חשוך ואפל הוא לא מזוהה, מכאן יש נטייה להשליך לאדם אחר מהאני, בין אם מפלצות, דרקונים, שדים או רוחות..
מפלצות הן מהות כאוטית לא ברורה, מאיפה מגיעה מפלצת לחיים, מה מניע אותה, מה מחזיק אותה בחיים ויותר מכל: מדוע מגיעה דווקא אלי? כוח שיכול לבלוע את האדם, כוח השולט באדם, נובע ממקום רחוק ועמוק ולא זכור ומכאן כוח ההרס המתחבר למהות הפלוטונית ובו זמנית מקום זה מגדיר את הגרעין החדש והנכון, ומכאן פלוטו מסמל את נקודת השינוי העמוק ביותר, האפשרות הגדולה ביותר, לידה מחדש בכל הרבדים שמעבר לגבולות החומר.

אסטרונומית מארס הוא הכוכב הלכת הרביעי במערכת השמש שלנו, והראשון מחוץ למסלול של הכדור ומכאן למעשה יוצר מעגל חיצוני לכדור ומייצג את האפשרויות שמעבר לבית, ובעצם כך מייצג טריטוריה לא מוכרת ואפשרות להתרחבות ולחופש. ולכן מהווה גשר בין הכדור לבין הפלנטות החברתיות והחיצוניות. פלוטו הוא האחרון לפלנטות החיצוניות ומהווה גשר בין גלקטי, מיצג אפשרויות שמעבר למערכת השמש המוכרת והידועה, משמע התרחבות, חופש והעצמה.

מחשבה 1 על “מזל עקרב”

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן