פלוטו

 פלוטו גרם שמימי שנמצא בפאתי מערכת השמש, עד לא מזמן קוטלג כפלנטה וככב כמלך עולמות החושך, אך כתרו נלקח ומעמדו ירד לפלנטה גמדית…לפני שנדון מה אומר שינוי מעמדו של פלוטו, נגע מעט במהותו של פלוטו דרך הבנת המיתולוגיה ומשמעותה. במיתולוגיה, פלוטו הוא אל השאול, פלוטו הוא אל העולמות המצויים מתחת לפני האדמה: בעולמות הללו מושג החיים שונה לחלוטין ממה שאנו מכירים על פני האדמה. לכן פלוטו מייצג את החיים האחרים שתחת לפני השטח, חיים שמסתירים, סודות, פחדים, עוצמות, וכל מה שאין לגיטימציה בעולמות הנראים ..זאת הסיבה שפלוטו מייצג את החלקים שעוסקים בפחדים עמוקים מחדלון, סודות שלא רואים להראות על פני השטח בעולם של “לגיטימציה” משמע בעיני החוקים החברתיים ומשם כך האיכויות שפלוטו נוגע הן: טאבו, סודות, שקרים לצד אמת צורבת המסתתרת מאחורי אותם שקרים. כך גם לגבי סוגיות שלא ניתן למצוא כלים להתמודד בשל תחושת החידלון, כמו מוות, לידה ומין.

פלוטו עוסק באותם עולמות שלא נראים מעל פני השטח. כל מה שאנו מנסים לטמון, להחביא, להדחיק, לשכוח, לקבור וכו’… גודל ומתעצם והופך להיות חלק ממפלצת ששולטת בחיינו. לכן מקום פלוטו במפה מעיד איפה אנו מנסים להחביא, להסתיר, לקבור ולהתעלם מכוחות שלמעשה גדולים מאיתנו ומנהלים אותנו במחשכים.. אותם אלמנטים הם העוצמות הסמויות שבו שמנוהלות דרך החושך, המטרה לקלף ולצלול פנימה כדי להוציא לאור ולגלות את אותן עוצמות כמגדלור בחיינו ומקור לשינוי והתפתחות..

פלוטו מסמל את עולמות החושך והמוות , אנו חיים בחברה שמתייחסת למוות כחידלון ולכן המוות מנהל אותנו ממקום של פחד ואימה, חרדה ומתח ..לעומת תרבויות ודתות שמייחסות למוות משמעות אחרת לחלוטין. ישנן תרבותיות שמתייחסות למוות הוא השלת לבוש וכניסה לממד קיומי שונה. תפיסה זאת, הבנה וגישה מאפשרת להתחבר למקור עוצמה לא רגיל של התכנית הגדולה. פלוטו מאפשר לנו להשיל גם אמונות ותפיסות, גישות והתייחסויות כדי להגיע למקור עוצמה שגדול מאיתנו. אם נתייחס לרגע למוות כשינוי וכניסה לממד חדש בחיינו, הרי שאנו חווים זאת ביחס למיקום של פלוטו במפת הלידה. דוגמה ראשונית שקופצת לראשי, הריון, ברגע הלידה לא אחת היולדת נכנסת לעצב ודיכאון כשלא ברור מה פתאום, הרי נולד לה תינוק והחיים מתחילים, אך ברגע הלידה למעשה משהו מת: ההיריון עצמו! היריון הוא תהליך מיוחד מאד בו נוצרת אפשרות להתחבר כשותפה לבריאה, כוח הבריאה של יצירת חיים הוא כוח עצום.. יש תחושה של גיבוי מהטבע וממקומות שמעולם לא הכרנו….זאת הסיבה שהלידה היא לא רק ערוץ לפריצת החיים החדשים אלא גם מוות של אותו תהליך (במיוחד שמרגע שנולד התינוק האם עוברת למצב של שירות בעולמות של מטה: ) מדובר בשינוי עמוק לא רק של הגוף הרגש, החשיבה, הרוח .. אלא של התודעה שמתחברת לעוצמה ענקית של כל מי שחווה אי פעם את התהליך ולכן מדובר בחיבור למעיין החיים האין סופי , מקום זה מעניק עוצמות לא רגילות למי שמוצא עצמו לעתים במחשכים.. תמיד תהיה הידיעה של שינוי וכניעה לאותו שינוי כיוון שהוא מוביל למקום חדש ומופלא..

כיוון שעלתה המילה כניעה, חשבתי לעצור.. משום שמילה זאת לא אחת מעוררת התנגדות, בגלל הצורך העמוק לשלוט, לכן בעקיפין כאן עולה סוגיה נוספת של פלוטו: שליטה. אנו חיים בתרבות שמושתת על רכושנות ושליטה למעשה אנו מעריצים אנשים שיש להם רכוש ושליטה גדולה ( לא לשכוח שהשורש המילה מעריצים הוא שורש המילה עריצות ..) הקוד מספר לנו אם נשלוט ברגשות, במחשבות, באנשים אחרים וברכוש רב נהיה בעלי משמעות ולכן מיקום פלוטו במפת הלידה ידבר איתנו על הנקודה בה אנו עוטים מלבושים ועטיפות שיסתירו את מה שאמת בעל משמעות וכיד להגיע למה שבעל משמעות עלינו לשחרר את השליטה והרכושנות ..או להתמסר כדי לתת לתהליך להיות ולהוביל אותו למקום שניסתר מהעין כרגע.. משהו בתהליך הוא כמו מעבר מתודעת הזחל לתודעת הפרפר… אנו עוסקים באכילה,צבירה ובליעה של מה נדמה ייתן לנו חיים, אך מגיע הרגע בו נכנסים לתהליך של הבשלות והתגלמות (גולם) ותהליך זה נעשה במחשכים , במקומות שנסתרים מהעין ורק שמסתיים התהליך של ההתגלמות ניתן לפצח את העטיפה, הקליפה והגולם שטווינו בכל כוחותינו כדי לעוץ ולעבור לממד תודעה שונה.. מבט על ממקום אחר כשלא ניתן לאחזו בדבר בתהליך התעופה..

נקודה אחרת שמתחברת לשליטה ושחרור נוגעת לסוגיית הצבירה. צבירה יכולה להיות צבירה של רכוש או של כעס וכאב, כל מה שאנו צוברים מגדיר את מי שאנו ולכן תהליך פלוטוני הוא תהליך לא פשוט בו נוצר הכרח לשחרר את מה שנצבר כדי לגלות את מי שאנו מתחת למעטה הצבירה. זהו המקום בו המפלצת לוקחת את השליטה המלאה ואנו מאבדים את השליטה בעצמנו בתהליך מרתק של פיצוצים:) מאבדים אותנו ואת מה שלכאורה מגדיר את מי שאנו.. תהליך זה מוביל לניקוי וריפוי של מקומות שהופכים להיות רעלנים ובולענים ..כך שלמעשה תהליך שבו נלקחת השליטה הוא תהליך שמוביל לניקוי וחווית שחרור , כניעה והתמסרות ואולי כאן המקום להזכיר שפלוטו מייצג גם את המיניות שלנו, יצריות, יצירתיות ועוד..

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן