ירח פצוע

כדי להבין את הירח כדאי להתייחס בראש וראשונה ל”תפקידו” כחלק משילוש מרכזי של שמש/ירח/אופק: השילוש הבסיסי העונה לשאלה מי אני: שמש, ירח ואופק.
השמש עונה לתחושת הממשיות, למודעות, לביטוי אישי, לכוח להאיר ולזרוח, כוח שנובע מביטחון פנימי, האופק מהווה את דלת הכניסה לעולם, הדלת דרכה אנו רואים את העולם ועולם רואה אותנו, נקודת מפגש עם העולם ונקודת “החלפת אנרגיות” עם הסביבה, דלת כניסה למפה.
וירח עונה למקום העמוק של שייכות, יכולת הסתגלות, הבית הפנימי ממנו אנו מגיבים באופן אוטומטי. אופי ואפן החוויה הרגשית, התרשמויות, ספיחה, ספיגה ועיכול בכל הרבדים של החיים והאימפקט שנותר המתורגם כזיכרון
וכאן כדאי לראות עד כמה הזיכרון הופך להיות אישי, דרך דוגמאות פשוטות של שני אנשים שחווים סיטואציה באותו זמן ומקום כמה שונה תהיה דרך התיאור של אותה חוויה במיוחד שציר הזמן מתרחק.. המחסן הכולל של כל הזיכרונות סופג את הזיכרון האחד לתוכו משבץ אותו ביחס לגוונים של החוויות הקודמות שאדם חווה.
שמתייחסים למפה מתייחסים בראש וראשונה לצורך של האדם להאיר, לשמש ולמזל השמש ולא בכדי השאלה השגרתית של : איזה מזל אתה? (משמע: באיזה מזל ממקום שמש שלך?) אך למרות המרכזיות של שמש במפה, לא ניתן להפריד שמש מירח בחיים עצמם, הדיאלוג בין שמש וירח מהווה את הבסיס של המפה, את החוקיות הראשונה ממנה ניתן לראות באופן ברור מי ומה ומדוע האדם.

שמש מסמל את דמות האב וירח את דמות האם, עולמנו הניזון משורש פטריארכלי מעמיד את מקום האב כראש, אחד ויחיד ומכאן מקום האם נבלע, מקבל מקום משני, כשלומדים את הדיאלוג הבסיסי בין שמש לירח למעשה מגלים את המפתח לפרוץ את הדפוסים הפטריארכליים הישנים, מבינים את עולם העבר (ירח) מכירים ומבינים את הצרכים הרגשיים העמוקים ביותר, לומדים להבין לעומק את הצורך בהזנה, מקור ההזנה, שייכות, אינטימיות ורגישות..ממקום זה ניתן לצור מקום בטוח, להגיב ממקום שונה שמאפשר התנהלות בריאה ונכונה.
הירח מדבר על הקשר הראשוני שלנו לעולם, הקשר הראשוני שנוצר מרגע היציאה מהרחם עם אותה דמות שנשאה ברחם, שינוי פאזה המחבר למקום של בטחון וחום, חיבור דרך אמא, דרך טיפול והזנה, חום ושייכות, אהבה, הגנה ואינטימיות. האהבה הראשונית והזנה ראשונית אנו חווים דרך דמות האם, דרך האינטראקציה עם אמא נבנים הדפוסים הרגשיים הראשונים, ילד מושפע מאמא, מהקשר עם אמא, למעשה החוויה הראשונית שאחרי הלידה מימוש האינסטינקט הבסיסי של אוכל (הזנה), כשהילדות במקום זה תקופה של תהליך ארוך להכלת חוויות, תהליכים, רגשות ומפגשים עם המציאות, אלה מעצבים את אופן התגובה, את הבסיס הרגשי ממנו אנו לומדים לצפות ולמה לצפות בעולם, משקפיים אישים מאוד להתבוננות בעולם, מכן אופי ואופן ההתנהלות עם מצבים רגשיים ואינטימיים במשך החיים בכלל, בכל גיל עדיין נמצא בפנים אותו ילד הזקוק וצריך..בכל גיל המערכת האוטומטית עובדת ופעילה בין אם ניתן את הדעת לכך ובין אם לאו.

מערכת היחסים עם אמא (ילדות ומשפחה) מעצבת את החוויה הרגשית שלנו, איך אנו תופסים את העולם ברמת החוויה, שם אנו לומדים לזהות אם העולם חם או קר, נעים או לא נעים ..הכל ביחס למיקום ומקום הירח, אם יש תחושה של קור, לא נעים, קשה, חוסר ביטחון, קושי בחיבור, קושי בעיכול החיים, אנו פוגשים את אותו כאב שנוצר במפגש חוזר ונשנה באותה מוזיקה והפצע של חוסר שייכות, חוסר הזנה, הגנה, ביטחון עולם וגוברים. כיוון שזה מה שמכירים ממשיכם וממגנטים עוד מאותו דבר, החוויות מתעצמות, למשל תחושת ניכור או נטישה מתעצמות עד מקום שאדם חש בודד ולא שייך, מנוכר ואבוד, ללא שורש וללא בית.
כיוון שממשיכים ממגנטים אנשים וסיטואציות העונים לדפוס זה, קיימת אפשרות להעצים עוד יותר ולהיקלע למצבים של “תקיעות” או לחלופין לזהות מדוע ולמה ולצור שינוי ..דרך הבנת הדפוסים והקודים ניתן לצור מציאות אחרת, שכן המציאות היא בעיני המתבונן.

הירח במפה מסמל את המקום בו אנו זקוקים לביטחון, תחושה של ביטחון, מה ספגנו בילדות ומה יצר את הדפוס ממנו ממשים ומגיבים ולחלופין ממגנטים, או במילים אחרות, את המערכת האוטומטית דרכה אנו נפגשים עם המציאות ודרכה אנו חווים את החוויה הראשונית , האינסטינקטיבית , האוטומטית הבלתי מודעת. המזל והבית בו מצוי הירח וההיבטים שיוצר נותן תמונה ברורה לאיך אדם חווה את הילדות, מה נטמע ונספג ומאיפה ממשיך וממגנט, במקביל כמובן למה זקוק וצריך ומה מקור הצורך כדי לחוש שייך, שלו ומאושר.

היבטים מאתגרים, דינמיים או מקדמי חיכוך, ניתן לקרוא להיבטים אלה בשמות שונים אך בגדול אלה מסמלים מה אדם חווה, איך בנה את הדפוסים ומה המלכודת המסתתרת בתוך הדפוסים ובמקביל כמובן את המפתחות איתן ניתן לפתוח את החומות שנוצרו בשל דפוסים אלה.

דוגמה: ירח בזוויות דינמיות לכירון: הקושי והבעיה עולים מעצם השוני האנרגטי בין שני גורמים המנסים ללמוד לחיות ביחד או דרך מאבק זה בזה או הכחשה זה של זה או הדחקה חזקה בעיקר של הצד הרך והפגיע. הירח מדבר על רוך, הסתגלות, צריך ביטחון של שייכות, ילדות, צורך בהזנה וחום למול כירון המדבר על כאב, הפרדה, פצע, הדחקה של צרכים פנימיים אישים, דחיית סיפוקים למול הירח הזקוק לספוק מיידי (כמו תינוק הזקוק לאוכל, חום או מגע) בראש וראשונה יש תחושה של אם (והקרנה חזקה על משפחה כגוף ראשוני לתחושת השייכות אל…) הכואבת את החובה והתפקיד, משהו פצוע במהות הילדה הפנימית של האם, סבתא, (שושלת נשית)
הילד חש שלא מקבל מה זקוק ל.. אלא הביטחון מתחבר לכאב, נטישה והפרדה, בדרך כלל גם תחושה זאת מתבררת כנכונה אחרי בדיקה שכן האם לומדת רק דרך אינטראקציה עם הילד את מהות הילד הפנימי, פצע, חובה, משפחה, הפרדה, כאב, מהם גבולות, מהי נתינה וביטול סיפוקים ורצונות מדיים שלה למול צרכים של אחר זקוק (ירח) האם חשה שהתפקיד גדול עליה, כאב, נטל, קושי ומכאן נסגרת ומתפקדת ממקום של צריך לעשות עם קורטוב של כאב, עול וקושי.. הילד תופס את אמא ככואבת או כמכחישה, לכאורה בעלת שליטה עצמית, סגורה ודואבת, מתקשה להתחבר לתפקיד, האם ולכוח והעוצמה של האימהות, עובדת כנגד תוצאות ולא בהכרח עם הבנת המהות ..אמא לא יכולה לספק את המרחב הבטוח לילד ומכאן תחושה של אף אחד אולי לא יוכל לספק לי מקום בטוח, חום, אהבה, שייכות אכפתיות, הדימוי העצמי נפגע ותחושת הביטחון נפגעת, באסטרולוגיה קלסית קראנו לזה ירח פגום, אך הבנה מעמיקה תעניק לנו את העובדה שזה לא אומר ירח פגום , אלא תחושה של משהו ברקע פגום (מיד הסבר..) הילד חש שלא ראוי, לא רצוי ומנסה לקנות את מקומו בדיוק בדרך בה מזהה את אימו.. קרבן, כאב, התניה, אחריות, תפקידים, הענשה עצמית, כדי להוכיח שמספיק “טוב” במקום זה ילד יכול לגדול להיות ילד טוב של אבא ואמא שגודל לתפארת ותחת מנטרות וססמאות, עם רעב עצום להכרה ולמשוב רגשי כדי להשביע רצון הורים ומורים (כירון אסטרונומית נמצא בין סטורן לאורנוס ובגיל צעיר קל יותר לפול תחת הקובייה החברתית של סטורן) עונה לציפיות שנדרשות ממנו, נזהר ומתפקד בעיקר ממקום של מה עושים, פועל ממקום של חובת ההוכחה חלה עליו עד מקום של התשה, מכאן הדפוסים מתעצמים והאדם כשמתבגר סוגר יותר חזק את החומות כדי שתהיה הגנה, כדי שלא יכאב ..ממקום זה הדחקה, התשה, פרפקציוניזם, דאגה, לחץ, קושי ותחושה של חזקה של פגום וכאוב ולא ראוי….

אם אדם מזהה פגום, פצוע, לא ראוי, זה הזמן להבין מה מקור הפגום, הפצוע ולא ראוי ..איך נבנה הדפוס של פגום/פצוע/לא ראוי דרך הילדות, דרך משפחה ומיקומו במשפחה (ירח) דרך זיהוי עקרון הרצף בעבר , מה הכלים שדרכם יכול לשנות את תפיסת עולמו, עירות וערנות, מודעות ויצירת דפוסים חדשים המשדרגים את תכנת ה”קלט/פלט” הרגשי..

דרך עבודה מודעת של אבחון, זיהוי, עבודה אישית והבנת המטרה הגבוהה של הבחירות (שכן אנו בוחרים בחיים ואנו המעצבים של החיים..) ממקום זה ניתן לשנות דפוס של פגום/פצוע ולא ראוי שיכול להקרין במערכות יחסים, אינטראקציות יומיומיות (ירח) עבודה (ירח) משפחת גרעין ומשפחה שאדם בונה בבגרותו (ירח) התנהלות עם ילדיו (ירח) בגדול התחושה של ששייכות לעולם, ביטחון וידיעה עמוקה של חיבור ובית..שינוי דפוס למה נכון לאדם כחלק משלבי סולם הגדילה והצמיחה, מה נכון ובריא כדי לצור חיים שלמים, מקרינים וחזירים אור שמש בשלמות ובשקיפות ככלי מכוון ומכוונן.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן